💡 Novinky

          • 𝐍á𝐯š𝐭𝐞𝐯𝐚 𝐙𝐎𝐎 – 𝟔.𝐀 🐵🐧🐻

            Dňa 24.6. sa trieda 6.A zúčastnila zaujímavej exkurzie do zoologickej záhrady. Počas návštevy sme mali možnosť vidieť množstvo zvierat z rôznych kútov sveta. Najväčší záujem vzbudili šelmy, opice, zebry a exotické vtáky.
            Počas prehliadky sme sa dozvedeli veľa nových informácií o živote zvierat, ich prirodzenom prostredí a spôsobe ochrany ohrozených druhov. Exkurzia bola nielen zábavná, ale aj veľmi poučná.
            Všetci žiaci si deň užili, odniesli si množstvo pekných zážitkov a nových poznatkov.
          • 𝐙𝐛𝐞𝐫 č𝐞𝐫𝐞š𝐧í 𝐮 𝐃𝐨𝐛𝐫é𝐡𝐨 𝐣𝐞ž𝐤𝐚

            23.6. sa žiaci 2.A,2.D, 4.A,4.B zúčastnili zber čerešní v Dunajskej Lužnej v Dobrom ježkovi. Sezóna je v plnom prúde a ovocie sa oberalo veľmi dobre. Krásne, dozreté a chutné čerešne si žiaci oberali sami. Po stromoch sme neliezli, konáre obťažkané sladkými, šťavnatými plodmi boli až skoro pri zemi. Predtým ešte prebehol krátky výklad k tomuto ovociu a samotnému zberu.
            Ďakujeme Dobrému ježkovi za krásne dopoludnie.

             

            p. uč.: Jarka Sabolová 

          • 𝐊𝐨𝐧𝐜𝐨𝐫𝐨č𝐧ý 𝐯ý𝐥𝐞𝐭 𝐏𝐫𝐞š𝐩𝐨𝐫áč𝐢𝐤𝐨𝐦 𝐝𝐨 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚

            24.6. sa triedy 2.C a 3.D zúčastnili výletu po centre Bratislavy Vláčikom Prešporáčikom. Oboznámili sme sa s významnými miestami, námestiami, budovami, sochami a dominintami nášho hlavného mesta. Zblízka sme si pozreli Slavín, Bratislavský hrad, Slovenské národné divadlo a na záver sme mali sladkú bodku v podobe zmrzliny. Deťom sa výlet páčil, keďže aj cestu vláčikom sme si spríjemňovali detskými piesňami. 

             

            p.uč.: Lucka Borčinová 

          • 🦁 𝐊𝐨𝐧𝐜𝐨𝐫𝐨č𝐧ý 𝐯ý𝐥𝐞𝐭 𝐝𝐨 𝐌𝐚𝐥𝐤𝐢𝐚 𝐏𝐚𝐫𝐤𝐮

            Žiaci tried 1.B a 1.C sa vrámci koncoročného výletu vybrali do Malkia Parku v Orechovej Potôni 🚌. Počas návštevy mali možnosť vidieť množstvo exotických zvierat, ako sú levy 🦁, tigre 🐯, opice 🐒 či surikaty 🐾. Deti si výlet veľmi užili a so záujmom sledovali život zvierat v ich výbehoch.

            Výlet bol nielen zábavný, ale aj poučný. Žiaci sa dozvedeli veľa nových informácií o zvieratách, ich spôsobe života a potrebe ochrany prírody. Domov sa všetci vrátili s peknými  zážitkami a spomienkami na vydarený deň 😊🎒.

          • 𝐒𝐥𝐚𝐝𝐤á 𝐛𝐨𝐝𝐤𝐚 𝐳𝐚 š𝐤𝐨𝐥𝐬𝐤ý𝐦 𝐫𝐨𝐤𝐨𝐦 🍦😊

            Dňa 23. 6. 2026 boli žiaci 1.A a 1.D pozvaní na výbornú cookies zmrzlinu ako milé zakončenie školského roka. Na sladkej odmene sme si všetci veľmi pochutili a spoločne sme si užili príjemné chvíle plné radosti a úsmevov.

            Za zmrzlinu sme neplatili, pretože nás na ňu pozvali jej majitelia, ktorí sú rodičmi jedného z našich prvákov. Ich milé gesto nás veľmi potešilo a spríjemnilo nám záver školského roka.

            Srdečne ďakujeme za pozvanie, štedrosť a krásnu sladkú bodku za úspešným školským rokom. 🍦😊

             

            p. uč.: Zuzka Krahúneková 

          • 𝐕ý𝐥𝐞𝐭 𝐁𝐔𝐃𝐀𝐏𝐄ŠŤ

            V utorok 23.6.2026 sa žiaci 5.A, 6.B a 8.A triedy spolu so svojimi triednymi učiteľmi zúčastnili výletu do Budapešti. Už o 7:15 bol pred školou pristavený autobus. Ten nás bezpečne odviezol na predmestie Budapešti, kde sme navštívili Tropikárium s rôznymi exotickými druhmi morských i sladkovodných živočíchov ako sú korytnačky, pirane, žraloky, raje, jesetery a iné. Deťom sa páčila najmä prechádzka vo vodnom tuneli, kde im nad hlavami plávali žraloky, ktoré si tak mohli zblízka prezrieť. Tiež si mohli pohladkať raje v otvorenom bazéne. Po nákupe suvenírov sme sa premiestnili do historickej časti Budín. Tam sme si prezreli najkrajšie časti mesta ako sú Budínsky hradný komplex, Rybárska bašta, kostol sv. Mateja, socha sv.Štefana, prezidentský palác, Széchenyiho most i kásne výhľady na Dunaj, Margitin ostrov, či prekrásnu budovu parlamentu. V horúcom dni nás osviežili fontánky s jemnou vodnou parou, zmrzlina, či ľadová drť. Plní zážitkov sme sa večer vrátili späť do Bratislavy.

             

            P. Uč.: Zuzana Tóthová, Daniel Novák, Gabika Kobelová 

          • 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧č𝐢𝐧𝐚 𝐮 𝐩𝐢𝐚𝐭𝐚𝐤𝐨𝐯 𝐳á𝐛𝐚𝐯𝐧𝐞 🎲

            Na hodinách Cvičení zo slovenského jazyka sa naši piataci na chvíľu stali tvorcami stolových hier. Ich úlohou bolo navrhnúť a vytvoriť vlastnú hru so slovenským jazykom ako hlavnou témou. Pri tvorbe sa inšpirovali obľúbenými hrami, ako sú Človeče, nehnevaj sa! či Monopoly, a vytvorili množstvo originálnych a zaujímavých konceptov. Pri hraní svojich hier si zároveň zábavnou formou zopakovali vedomosti a zručnosti, ktoré počas školského roka získali. Kreativita, spolupráca a učenie sa hrou išli ruka v ruke!

             

            p. uč. Ema Filipová 

          • 𝐃𝐞𝐣𝐞𝐩𝐢𝐬 𝐮 𝐩𝐢𝐚𝐭𝐚𝐤𝐨𝐯

            Na hodinách dejepisu sa naši piataci počas celého školského roka zoznamovali s históriou, jej významom a spoznávali, ako nám minulosť pomáha lepšie porozumieť súčasnosti. Na záver roka pracovali v skupinkách na vlastných projektoch, v ktorých si vybrali tému, ktorá ich najviac zaujala. Vznikli tak krásne a kreatívne práce venované napríklad dejinám hokeja, futbalu, medicíny či druhej svetovej vojny. Svojimi projektmi ukázali nielen získané vedomosti, ale aj tímovú spoluprácu, kreativitu a nadšenie pre objavovanie minulosti.


            p. uč.: Ema Filipová

          • 𝐀𝐤𝐨 𝐧𝐚š𝐢 𝐩𝐢𝐚𝐭𝐚𝐜𝐢 𝐝𝐨𝐛𝐲𝐥𝐢 𝐒𝐜𝐡𝐥𝐨𝐬𝐬 𝐇𝐨𝐟

            Slnečné počasie, ruksaky plné dobrôt a nálada na jednotku. Presne takto sa začal očakávaný školský výlet piatakov. Ich cieľom bol rakúsky barokový zámok Schloss Hof, ktorý leží iba kúsok za slovenskými hranicami. Celý výlet bol navyše skvelou lekciou z ekologického a samostatného cestovania.                                                

              Na výlet sme nevyužili žiaden objednaný autobus, ale vyskúšali sme si integrovanú dopravu. Deti si tak v praxi overili, ako na seba nadväzujú spoje.                         

             Cesta vlakom ubehla rýchlo a nadväzujúci autobus nás bezpečne doviezol do blízkosti cieľa. Zo zastávky nás čakala približne 30-minútová pešia prechádzka priamo k zámockému areálu.                                                                              

            Hneď po príchode nás očaril samotný zámok, ktorý v minulosti patril cisárovnej Márii Terézii. Počas prehliadky sa piataci preniesli do čias baroka. Dozvedeli sa, ako žili vtedajší šľachtici, aké nosili šaty a ako vyzeral ich bežný deň. Deti s nadšením počúvali príbehy z histórie a obdivovali bohato zdobené zámocké komnaty. Po kultúrnom zážitku v interiéri sme sa presunuli do obrovského vonkajšieho areálu. Ten ponúkol presne to, čo unavených školákov najviac nakoplo novou energiou. Obdivovali sme nádherne upravenú zeleň a majestátne, striekajúce fontány, ktoré v teplom dni príjemne chladili vzduch. Najväčší úspech mali jednoznačne zvieratá. Piataci si pozreli vzácne biele oslíky s modrými očami, huňaté alpaky, ovce, kozy či majestátne ťavy. Unavení, ale plní zážitkov, nových vedomostí a suvenírov sme sa rovnakou trasou bezpečne vrátili domov. Tento výlet nám ukázal, že za skvelými zážitkami netreba cestovať na kraj sveta a že aj cesta verejnou dopravou môže byť veľká zábava!

             

            p. uč.: Nela Čunderlíková 

          • 𝐕ý𝐥𝐞𝐭 š𝐭𝐯𝐫𝐭á𝐤𝐨𝐯 𝐝𝐨 𝐦𝐞𝐬𝐭𝐚 𝐓𝐫𝐞𝐧čí𝐧 🚆🏰🥾🌞🕶️.

            Naši štvrtáci takmer celý školský rok na hodinách Vlastivedy cestovali po Slovensku, ale len prstom na mape. 🗺️👈🏻
            V pondelok 22.6. však nechali mapy v škole, opustili školske lavice, nasadli do vlaku a jedno z miest, o ktorom sa tiež učili, naozaj navštívili. 
            Vybrali sa do mesta Trenčín. Zo stanice sa prešli krásnym parkom a námestím až na Trenčianský hrad. Slniečko, cesta do kopca a veľa schodov dali mnohým síce zabrať, ale prehliadka hradu a výhľad z veže stál naozaj za to. Po prehliadke hradu stihli všetci ešte aj malé nákupy a rýchle občerstvenie. 🍦🍟🍕
            Takúto ,,Vlastivedu” by žiaci brali určite častejšie. 😉

             

            p. uč.: Zuzka Kollárová a Katka Straková 

          • 𝐓𝐫𝐢𝐞𝐝𝐧𝐞 𝐭𝐚𝐛𝐥á 𝐯 Š𝐊𝐃

            S deťmi sme počas posledných dní v ŠKD vytvárali triedne tablá, do ktorých sme zakomponovali fotografie a spomienky na spoločne prežité chvíle počas celého školského roka. Pri ich tvorbe si deti s radosťou pripomínali výlety, súťaže, tvorivé aktivity, hry i množstvo veselých zážitkov, ktoré sme spolu zažili.
            Každé tablo je originálne a odráža nielen kreativitu detí, ale aj jedinečnú atmosféru jednotlivých oddelení. Spoločná práca priniesla deťom veľa radosti a zároveň vytvorila krásnu pamiatku na uplynulý školský rok.

             

            p. vychovávateľky

          • 𝐁𝐞𝐳𝐩𝐞č𝐧𝐞 𝐧𝐚 𝐜𝐞𝐬𝐭á𝐜𝐡 𝐩𝐨č𝐚𝐬 𝐩𝐫á𝐳𝐝𝐧𝐢𝐧

            Pred blížiacimi sa prázdninami sme sa s deťmi venovali dôležitej téme, ktorou je bezpečnosť pri hrách a na cestách. Navštívili sme dopravné ihrisko, kde si žiaci prakticky vyskúšali jazdu a správanie sa v cestnej premávke. K dispozícii sme mali kolobežky aj bicykle, vďaka ktorým si deti mohli overiť svoje zručnosti.

            Počas návštevy sme si zopakovali dopravné značky, základné predpisy na cestách a pravidlá bezpečného pohybu. Veríme, že tieto skúsenosti pomôžu deťom prežiť prázdniny nielen veselo, ale aj zodpovedne a bezpečne.

             

            p. uč. Ivonka Kissová a Katka Pellerová

          • 𝐊𝐨𝐧𝐜𝐨𝐫𝐨č𝐧ý 𝐯ý𝐥𝐞𝐭 𝐩𝐥𝐧ý 𝐩𝐨𝐡𝐲𝐛𝐮 𝐚 𝐳áž𝐢𝐭𝐤𝐨𝐯 𝐯 𝟑. 𝐀

            Dňa 18.6. si žiaci 3.A užili skvelý koncoročný výlet na lezeckej stene, ktorý bol plný pohybu, zábavy a nových skúseností. Žiaci mali možnosť vyskúšať si lezenie na rôznych stenách prispôsobených ich veku a schopnostiam. Pod dohľadom skúsených inštruktorov sa oboznámili so základmi lezenia, bezpečnostnými pravidlami a správnym používaním lezeckého vybavenia. Mnohí prekonali svoj počiatočný strach z výšok a s veľkým odhodlaním sa pustili do zdolávania jednotlivých trás. Nechýbalo vzájomné povzbudzovanie, podpora spolužiakov ani radosť z každého úspešne dosiahnutého vrcholu. Veľkým lákadlom bola aj atrakcia Kids Wall, kde si žiaci mohli hravou formou preveriť svoju obratnosť, koordináciu a odvahu pri zdolávaní rôznych lezeckých výziev.

            Po športových výkonoch nám poriadne vyhladlo, a tak sme sa presunuli do McDonald’s, kde si všetci pochutnali na zaslúženom obede. Pri jedle si žiaci vymieňali svoje zážitky a rozprávali sa o tom, ktorá lezecká stena sa im páčila najviac.

            Po návrate do školy sa naplno prejavila únava z aktívne stráveného dňa. Niektorým žiakom sa už ledva darilo udržať otvorené oči a viacerí si v triede dopriali krátky oddych.

            Koncoročný výlet sa vydaril na jednotku. Žiaci si odniesli množstvo nových zážitkov, prekonali sami seba a spoločne strávili príjemný deň plný pohybu, zábavy a dobrej nálady. 😊🧗‍♂️🧡

             

            p. uč.: Zuzka Maľáková 

          • Ž𝐢𝐚𝐜𝐢 𝟓. 𝐫𝐨č𝐧í𝐤𝐚 𝐨𝐛𝐣𝐚𝐯𝐨𝐯𝐚𝐥𝐢 𝐦𝐚𝐭𝐞𝐦𝐚𝐭𝐢𝐤𝐮 𝐡𝐫𝐚𝐯𝐨𝐮 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐨𝐮 🎲

            Matematika nemusí byť len o číslach, výpočtoch a riešení úloh v zošite. Presvedčili sa o tom aj žiaci 5. ročníka, ktorí sa počas vyučovania venovali téme stavby z kociek netradičným a zábavným spôsobom. Prostredníctvom hier, tvorivých aktivít a praktických úloh si rozvíjali svoje priestorové predstavy, logické myslenie a schopnosť spolupracovať v tíme.

            Pri skladaní a skúmaní rôznych stavieb z kociek sa učili pozorovať ich vlastnosti, určovať počet kociek, vytvárať vlastné modely a hľadať rôzne riešenia zadaných úloh. Vďaka aktívnemu zapojeniu a práci s konkrétnymi pomôckami získali nové vedomosti a lepšie porozumeli učivu.

             

            p. uč.: Viktória Maslaňáková 

          • 𝐀𝐤𝐨 ô𝐬𝐦𝐚𝐜𝐢 𝐨𝐛𝐣𝐚𝐯𝐨𝐯𝐚𝐥𝐢 𝐬𝐯𝐞𝐭 ľ𝐮𝐝𝐬𝐤ý𝐜𝐡 𝐩𝐫á𝐯

            Žiaci ôsmeho ročníka našej školy v uplynulých týždňoch absolvovali na hodinách občianskej náuky komplexný blok venovaný ľudským právam. Svoje putovanie zavŕšili tvorbou projektov. Spoznávanie tejto dôležitej témy začalo hlboko v minulosti. Žiaci najskôr preskúmali historické míľniky, ktoré formovali dnešnú podobu ľudských práv. Následne sa zoznámili s ich rozdelením na jednotlivé druhy – od základných osobných slobôd až po politické a sociálne práva.

            Najdôležitejším odkazom celého vyučovacieho bloku bolo uvedomenie si, že každé právo je úzko spojené so zodpovednosťou a povinnosťou. Žiaci diskutovali o tom, že naša vlastná sloboda končí tam, kde sa začína sloboda niekoho iného. Učili sa, že ak chceme, aby iní rešpektovali naše práva, musíme my sami rešpektovať tie ich a plniť si svoje povinnosti voči spoločnosti.

            Teoretické vedomosti pretavili žiaci do záverečných projektov. Na výber mali 12 rôznych tém, ktoré pokrývali široké spektrum ľudsko - právnych otázok,  od práv detí, cez slobodu slova, až po boj proti diskriminácii.

            Úroveň spracovania niektorých projektov bola na mimoriadne vysokej úrovni. Viacerí ôsmaci dokázali brilantným spôsobom spojiť teóriu s praxou. Nešlo len o skopírované texty z internetu; žiaci priniesli vlastné príklady z reálneho života, analyzovali aktuálne dianie vo svete a navrhovali riešenia pre každodenný život.

            Tento blok výučby ukázal, že téma ľudských práv našu mládež zaujíma. Vyrastá nám generácia, ktorá vie nielen to, na čo má právo, ale rozumie aj svojej zodpovednosti voči okoliu. Ďakujeme všetkým ôsmakom za ich skvelú prácu a kreativitu!

             

            p. uč. Nela Čunderlíková 

          • 𝐎𝐥𝐲𝐦𝐩𝐢á𝐝𝐚 𝐊𝐈𝐍𝐆𝐒 𝐯 𝐦𝐚𝐭𝐞𝐦𝐚𝐭𝐢𝐤e 𝐚 𝐚𝐧𝐠𝐥𝐢𝐜𝐤𝐨𝐦 𝐣𝐚𝐳𝐲𝐤𝐮

            Dnes máme dôvod na radosť a hrdosť. Úspech sa nerodí náhodou, stojí za ním odvaha, hodiny učenia a chuť posúvať svoje hranice ďalej. Presne to dokázali žiaci našej školy, ktorí sa zapojili do celoslovenskej súťaže Kings Olympiad a postavili sa do konkurencie tých najlepších zo Slovenska. Sme na nich úprimne hrdí a ich výsledky sú inšpiráciou pre nás všetkých. A teraz k samotným výsledkom.

            V kategórii Anglický jazyk sa umiestnili:

            na 1. mieste — Ondrej L.  5.C

            na 3. mieste — Arnika D. A  8.B., Arnousha D. A.  7.A

            V kategórii Matematika sa umiestnili:

            na 2. mieste — Viliam M.  7.A, Marharyta M. 7.A, Ester J.  8.B,

            na 3. mieste — Arnika D. A.   8.B

            Všetkým oceneným žiakom srdečne gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. 

             

            p. učiteľ Stano Lacko 

          • 𝐇𝐨𝐝𝐢𝐧𝐚 𝐚𝐧𝐠𝐥𝐢č𝐢𝐭𝐢𝐧𝐲 𝐦ôž𝐞 𝐯𝐲𝐳𝐞𝐫𝐚ť 𝐚𝐣 𝐭𝐚𝐤𝐭𝐨 ...

             

            Žiaci 2. skupiny 3.C a 3.D zažili netradičnú hodinu angličtiny s pani učiteľkou Sandtnerovou. Odohrávala sa na školskom dvore. Najprv sediac v altánku si do svojich zošitov napísali čo najviac vecí, ktoré videli okolo seba. Pomenovávali počty aj farby napríklad stromov, rastlín, košov, lavičiek a pod.

            Potom rozdelení do troch skupín dostali úlohu, ktorá bola - ako inak - zadaná v angličtine. Mali do dvoch minút priniesť desať listov zo stromu, dva kamienky a kúsok suchej vetvičky alebo drievka. Bolo radosťou sledovať ich súťaživého ducha a výkriky – ja mám listy, ja kamienky (anglicky) ... . Skupina, ktorá sa umiestnila na prvom mieste, to stihla sa 70 sekúnd!

            Ďalšou úlohou bolo natrhať desať kusov trávy. To už bolo trochu náročnejšie. Vo svojej horlivosti jedna skupina nazbierala iba 18, ďalšia 21 a posledná 22 kusov. Tentokrát bez víťaza.

            Napokon sa postavili proti sebe všetky tri skupiny. Mali do dvoch sekúnd povedať anglické slovo toho druhu, ktoré im pani učiteľka zadala. Napríklad noha, znamenalo povedať iné časti tela, farba, školské predmety a iné témy. Postupne sa počet súťažiacich stále zmenšoval, až napokon zvíťazil šikovný Olly.

            Žiaci si tak mali možnosť vyskúšať svoje vedomosti v teréne. Pomenovať veci okolo seba, či rýchlo reagovať na slová určitej kategórie. Išlo im to naozaj dobre.

            Hodina sa im páčila a už vyjednávali aj ďalšiu. Prečo nie?! Veď cudzí jazyk nie je o knihe, ale o komunikácii a opise toho, čo vidíme.

             

            p. učiteľka Helena Sandtnerová

          • 𝐕ý𝐥𝐞𝐭 𝐅𝐮𝐭𝐛𝐚𝐥𝐠𝐨𝐥𝐟 𝐏𝐫𝐢𝐞𝐯𝐚𝐥𝐲

            V piatok sa vybrané deti zúčastnili popoludnia v Prievaloch na golfovom ihrisku, kde si vyskúšali zaujímavú a zábavnú disciplínu – futbalgolf. Táto aktivita spája prvky futbalu a golfu, pričom úlohou hráčov je dostať loptu do jamky čo najmenším počtom kopov.

            Počas podujatia si žiaci nielen zasúťažili, ale aj rozvíjali svoju presnosť, pohybové zručnosti a tímového ducha. Celé popoludnie sa nieslo v priateľskej atmosfére, plnej športových výkonov, dobrej nálady a smiechu.

            Po športových aktivitách bol pre všetkých účastníkov pripravený chutný obed, ktorý bol príjemným zakončením vydareného dňa.

            Ďakujeme organizátorom za skvelú prípravu podujatia a tešíme sa na ďalšie spoločné športové zážitky.

             

            p. riaditeľka Helga Kováčová a p. učiteľka Jarka Sabolová 

    • Kontakty

      • Základná škola Žitavská 1
      • +421 2 4524 1167
        +421 911 356 615
      • Žitavská 1
        821 07 Bratislava - Vrakuňa
        Slovakia
      • IČO: 31780806
      • DIČ: 2020971964
      • Riaditeľka školy: Mgr. Helga Kováčová
      • Tajomníčka školy: Bc. Lucia Gogolová
      • Číslo účtu ZRPŠ: SK92 0900 0000 0000 1146 4038
        Názov účtu: Združ.rodičov Zákl.školy Žitavská 1
      • Školský klub detí do 17:30 hod.
        ŠKD číslo účtu: SK9402000000001633222951
        Názov účtu: Základná škola, Žitavská 1
      • Školská jedáleň: +421 2 4524 2848
        ŠJ číslo účtu: SK9302000000001645959651
        Názov účtu: ŠJ PRI ZS ŽITAVSKÁ 1
      • Správca obsahu: facebook@zszitavska.sk
      • Webmaster: facebook@zszitavska.sk
    • Prihlásenie

  • Staňte sa naším fanúšikom