• IROP

„EURÓPSKA ÚNIA“ a „Európsky fond regionálneho rozvoja“.

Starosta MČ Bratislava-Vrakuňa spolu s poslancami miestneho zastupiteľstva si uvedomujú potrebu zvyšovania kvality vzdelávania na základných školách. Mestská časť preto vypracovala projekt vybudovania odborných učební na základných školách Rajčianska, Železnočná a Žitavská. Projekty boli predložené na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a úspešne schválené, financovanie je z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Zabezpečením vyhovujúcich priestorových podmienok pre odborné učebne, obnova didaktických prostriedkov a zabezpečenie učebných pomôcok, demonštračných súprav a súprav pre žiakov, ktoré budú nápomocné na realizáciu praktických aktivít jednotlivcov prípadne skupín pre predmety Technika, Pracovné vyučovanie, Fyzika, Chémia, Biológia, Informatika a jazyky sa priamo zvýši úroveň vzdelávania a zlepšia sa podmienky pre rozvoj vo vzdelávacej oblasti.

Prijímateľ:                         Mestská časť Bratislava - Vrakuňa

Názov projektu:               Vybudovanie odborných učební v ZŠ Žitavská Bratislava - Vrakuňa

Výška nenávratného príspevku:   179 367,89 EUR

Výška príspevku EÚ:                      89 683,94 EUR

Cieľ projektu:                   Hlavným cieľom projektu je zriadenie a vybavenie odborných učební pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na základnej škole Žitavská  Bratislava.

Aktivity projektu:

Aktivita 1. Fyzikálna učebňa

Učebňa bude obsahovať zariadenie pre 16 žiakov, pracovisko učiteľa, interaktívna tabula, dataprojektor, kovovú skriňu na odkladanie pomôcok, didaktické pomôcky z mechaniky, termodynamiky, optiky, elektriny, magnetizmu a iné.  V učebni bude prebiehať skupinová práca mladých výskumníkov na žiackych laboratórnych pracoviskách formou ostrovčekov. V pracovných ostrovčekoch bude zabudované pripojenie na 230 V, ale aj na bezpečné napätia.

V rámci stavebných prác budú v učebni realizované elektroinštalačné, vodoinštalačné, montážne a maliarske práce. Pôvodná PVC podlaha sa vymení za kaučukovú vhodnú do laboratórneho prostredia.

Aktivita 2. Biologicko-chemická učebňa

V učebni sa namontuje interaktívna tabula, dataprojektor, notebook pre učiteľa. Pre plnú funkčnosť výchovno-vzdelávacieho procesu sa doplnia didaktické pomôcky na chémiu a biológiu (resuscitačná súprava, laboratórne sady, 3D modely živočíchov, rastlín a ľudského tela, váhy, ...).

V učebni budú realizované elektroinštalačné, vodoinštalačné a maliarske práce, pôvodná PVC podlaha sa vymení za kaučukovú vhodnú do laboratórneho prostredia.

Aktivita 3. Polytechnická učebňa

V učebni bude osadené pracovisko učiteľa na obrábanie kovov a dreva so závesným panelom pracovisko žiaka obrábanie dreva, pracovisko žiaka obrábanie kovu, pracovisko na vŕtanie, pílenie a brúsenie, taburety, dielenské skrine - kovové. V rámci didaktických pomôcok sa zakúpia sady na obrábanie dreva, kovu, ručné a elektrické náradie.

Po stavebnej stránke sa v učebni zrealizujú elektroinštalačné práce a pôvodná PVC podlaha sa vymení za záťažové PVC.

Aktivita 4. IKT učebňa

IKT učebňa pre 16 žiakov sa zariadená novým nábytkom – pracovisko pre učiteľa, žiacke stoly na IKT, žiacke stoličky. Aktivitou sa realizuje a dodá interaktívny projektor, projekčná tabuľa, interaktívne pero, softvér, učiteľské PC, 16 PC staníc pre žiakov, zázemie pre učiteľa – 2 ks notebookov, multifunkčná tlačiareň, softvér na ovládanie žiackych počítačov, operačný systém, kancelársky balík, ďalší e-learning softvér, školský softvér.

Pôvodná PVC podlaha sa vymení za antistatické PVC, zrealizujú elektroinštalačné a maliarske práce.

Aktivita 5. Jazyková učebňa

Existujúca jazyková učebňa pre 16 žiakov bude zariadená najnovšou technikou. V rámci aktivity sa dodá nový nábytok (pracovisko učiteľa, žiacky stôl - 8 ks, stoličky - 16 ks), učiteľská PC zostava, interaktívny projektor, projekčná tabuľa, interaktívne pero, softvér, digitálne jazykové laboratórium (softvér, elektronická jednotka na prenos a konverziu signálu, zariadenie na prenos zvuku, slúchadlá, komunikačné zariadenie).

Vymení sa pôvodná PVC podlaha, zrealizujú elektroinštalačné, montážne a maliarske práce.

Aktivita 6. Školská knižnica

Do knižnice sa dodá nový nábytok – 15 regálov a 20 stoličiek do študovne. Z techniky sa do knižnice dodá počítač pre školského knihovníka 1 ks, počítače pre používateľov knižnice 5 ks, multifunkčná tlačiareň a knižničný informačný systém. Knižničný fond bude doplnený o 162 nových titulov, spolu 823 kníh.

V knižnici sa vymení PVC podlaha, osadí sa nové osvetlenie a vykonajú maliarske práce.