💡 Novinky

          • 𝐄𝐱𝐤𝐮𝐫𝐳𝐢𝐚 𝟔. 𝐫𝐨𝐜̌𝐧𝐢́𝐤𝐚 𝐝𝐨 𝐚𝐧𝐭𝐢𝐜𝐤𝐞𝐣 𝐆𝐞𝐫𝐮𝐥𝐚𝐭𝐲 🛡️⚔️

            Dňa 22.5. sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie do Rusoviec, kde navštívili múzeum Gerulata – bývalý rímsky vojenský tábor, ktorý bol súčasťou hranice Rímskej ríše známej ako 𝑳𝒊𝒎𝒆𝒔 𝑹𝒐𝒎𝒂𝒏𝒖𝒔.

            Počas prehliadky sa dozvedeli zaujímavosti o živote rímskych vojakov, videli originálne archeologické nálezy a vyskúšali si, aké to bolo brániť hranicu ríše. Exkurzia bola nielen poučná, ale aj zábavná a pomohla nám lepšie pochopiť históriu nášho územia. 😉👌

          • 𝐅𝐚𝐧𝐝𝐢𝐥𝐢 𝐬𝐦𝐞 𝐧𝐚 š𝐭𝐚𝐝𝐢ó𝐧𝐞 𝐎𝐧𝐝𝐫𝐞𝐣𝐚 𝐍𝐞𝐩𝐞𝐥𝐮

            Pri príležitosti EMF EURO 2026 sa ľadová plocha Zimného štadióna Ondreja Nepelu premenila na zelený trávnik a my sme mali možnosť vidieť ho na vlastné oči. V utorok 26. mája sme zaujali svoje miesta na tribúne, aby sme spoločne so žiakmi 1. stupňa povzbudili finalistov bratislavskej Horalky ligy. Od začiatku bola atmosféra úžasná, deti si priniesli vlastnoručne vyrobené transparenty, fandili sme, tlieskali a povzbudzovali, čo nám hrdlá stačili. Nielen deti, ale aj my dospeláci sme si tento deň užili. Ďakujeme všetkým za neskutočný zážitok.

             

            tr.uč. 1. stupňa
             

          • 𝐈𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚č𝐧á 𝐯ý𝐜𝐡𝐨𝐯𝐚 𝐯 𝐤𝐧𝐢ž𝐧𝐢𝐜𝐢

            Žiaci siedmich ročníkov sa dňa 21. mája 2026 zúčastnili informačnej výchovy v miernej knižnici Vrakuňa. Zoznámili sa so všetkými zákutiami knižnice, knižničným poriadkom a s chodom celého knižného sveta. Prišiel ich pozrieť aj canisterapeutický psík Pluto, ktorý je veľmi obľúbený aj medzí deťmi. Tešíme, že knižnica znova otvorila dvere pre všetkých žiakov.

             

            p. učiteľka: Gréta Valková 

          • 𝐕ý𝐥𝐞𝐭 𝐯𝐥áč𝐢𝐤𝐨𝐦 𝐏𝐫𝐞š𝐩𝐨𝐫áč𝐢𝐤𝐨𝐦

            Žiaci tried 3.B a 3.C sa zúčastnili výletu turistickým vláčikom Prešporáči, počas ktorého absolvovali Hradný okruh mestom Bratislava.
            Počas jazdy spoznávali historické aj významné miesta hlavného mesta. Videli napríklad Bratislavský hrad, budovu Národnej rady Slovenskej republiky, Dóm svätého Martina, historické centrum mesta, hradby, univerzity aj krásny výhľad na Dunaj. Počas výletu sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o histórii a pamiatkach Bratislavy.
            Výlet bol pre žiakov veľmi zaujímavý, plný nových poznatkov a príjemných zážitkov. Na záver si všetci spoločne pochutnali na zmrzline a užili si pekné chvíle so spolužiakmi mimo školských lavíc.

             

            p. uč. Ingrid Tomšů a Anna Beláková

          • 𝐁𝐢𝐨𝐥ó𝐠𝐢𝐚 𝐯 𝐨𝐤𝐨𝐥í š𝐤𝐨𝐥𝐲 🌳🌱🌾

            Vrámci projektového vyučovania biológie sme spoznávali rastliny v okolí našej školy "zblízka". Spoznali sme nielen okrasné dreviny ako sú javory, topole, pagaštany, či jasene. Zistili sme, že na školskom dvore rastú aj ovocné stromy ako sú hrušky, jablone,  mandľa, či ríbezľové kríky a lesné jahody. Spoznali sme rôzne druhy tráv ako sú lipnica, pýr plazivý, či jačmeň myší i rôzne byliny ako sú margarétka, zvonček, rezeda a iné. Deti prekvapilo, že všade okolo nás rastú aj rôzne liečivé byliny - púpava lekárska, myší chvost, kapsička pastierska, či skorocel. A o pár dní nám nad hlavami začne kvitnúť nesmierne liečivá lipa malolistá. Deti sa do vyučovania aktívne zapájali a na poslednej hodine si urobili prekrásne herbáre.

             

            p. uč. Gabriela Kobelová

          • 𝐋𝐮𝐤𝐨𝐬𝐭𝐫𝐞𝐥𝐞𝐜𝐤á 𝐞𝐱𝐤𝐮𝐫𝐳𝐢𝐚 𝐯 𝐃ú𝐛𝐫𝐚𝐯𝐤𝐞

            Dňa 14.5. sa žiaci druhého stupňa zúčastnili lukostreleckej exkurzie v Dúbravke. V priestoroch Iuventy na Karloveskej ulici sa z našich žiakov a žiačok na chvíľu stali lukostretlci a lukostrelkyne, keďže náučnú prehliadku im s praktickými ukážkami priblížil juniorský vicemajster Európy Daniel Medveczký a predseda lukostreleckého klubu Bratislava. Žiaci a žiačky si mohli vyskúšať strieľať z luku a na záver sa organizovala priateľská súťaž v tejto starodávnej disciplíne. Vedeli ste, že na oficiálnych športových podujatiach sa strieľa z luku až na 70 metrov? Žiakov tato exkurzia bavila. 

             

            p. uč. Jozef Vnuk a p. asistent Jožko Pavlík 

          • Š𝙠𝙤𝙡𝙖 𝙫 𝙥𝙧í𝙧𝙤𝙙𝙚 𝙄𝙄. 𝙩𝙪𝙧𝙣𝙪𝙨

            V pondelok 11.5.2026 ráno odcestovali žiaci 3.A, 3.C, 3.D a 2.D do Penziónu na Bezovci. Tam sa tento rok organizovala škola v prírode. A naozaj sme boli uprostred prírody. Široko - ďaleko lúky, lesy, kopce a sem - tam chatky.

            Privítali nás animátori z Wachumby, ktorí sa celý týždeň starali o náš popoludňajší program.

            Rôzne zaujímavé hry, aktivity, súťaže sa striedali s dopoludňajším zábavným učením. Každá splnená aktivita bola ocenená.

            Výstup na Čachtický hrad a nakupovanie suvenírov bolo vítaným spestrením pobytu.

            Milý personál a chutné jedlo prispeli k celkovému príjemnému prežitiu tohtoročnej ŠVP.

            Už sa tešíme na budúci školský rok! 

             

            p. učiteľky Zuzka Maľáková, Zuzka Chmolová, Jarka Sabolová 

             

          • 𝐏𝐨𝐦á𝐡𝐚𝐦𝐞 𝐝𝐞ť𝐨𝐦: 𝐙𝐛𝐢𝐞𝐫𝐤𝐚 𝐌𝐨𝐝𝐫ý 𝐠𝐨𝐦𝐛í𝐤 𝐧𝐚 𝐧𝐚š𝐞𝐣 š𝐤𝐨𝐥𝐞

            Zapojili sme sa do celoslovenskej verejnej zbierky Modrý gombík, ktorú každoročne organizuje nadácia UNICEF.
            Naši dobrovoľníci s pokladničkami navštívili všetky triedy, aby sme spoločnými silami pomohli deťom, ktoré to potrebujú najviac. Výnos zo zbierky je tento rok venovaný deťom, ktoré čelia klimatickej kríze a nedostatku bezpečnej vody, alebo trpia v krajinách zasiahnutých vojnovými konfliktmi.
            Veľké "ĎAKUJEM" patrí každému z vás – žiakom, učiteľom aj rodičom – ktorí ste prispeli.

             

            p.uč. Jarmila Kardosová

          • 𝐏𝐥𝐚𝐯𝐞𝐜𝐤ý 𝐯ý𝐜𝐯𝐢𝐤 - 𝐝𝐫𝐮𝐡ý 𝐭𝐮𝐫𝐧𝐮𝐬 👙

            V rámci ŠKD organizujeme každoročne pre deti plavecký výcvik a inak tomu nebolo ani tento rok. Po starších žiakoch ho v prvý májový týždeň absolvovali aj prváci a druháci. Hoci bol o jeden deň kratší, deti si ho naplno užili. Plaváreň Pasienky privítala 52 detí a tri pani vychovávateľky, ktoré ich sprevádzali. Deti boli rozdelené do šiestich družstiev podľa stupňa obtiažnosti a plaveckej gramotnosti. Skúsení tréneri pomohli niektorým zvládnuť počiatočný strach a základy plaveckých štýlov, skúsenejší sa zdokonaľovali. Voda mala príjemných 28 stupňov a hĺbku 1,5 metra. Posledný deň všetci ukázali, čo sa naučili, aké urobili pokroky. Ukázali odvahu, samostatnosť, vytrvalosť aj radosť zo svojich výsledkov. Za svoje snaženie boli odmenení medailami a od pani vychovávateliek pochvalou za vzorné správanie, zodpovednosť a vzájomnú pomoc.

            p. vych.: Janka, Ivet a Natália

          • 𝐂𝐡𝐮𝐭𝐧á 𝐯𝐚𝐣íč𝐤𝐨𝐯á 𝐩𝐨𝐦𝐚𝐳á𝐧𝐤𝐚

            S deviatakmi sme si pripravili z čerstvých jarných surovín chutnú vajíčkovú pomazánku. Väčšina žiakov ochotne pripojila ruku k dielu, šúpali vajcia, krájali bagety,  jarnú cibuľku, reďkovky aj zeleninu na ozdobu. Ďalší miešali ingrediencie, natierali, či zdobili jednohubky. A, čo by potešilo aj každého rodiča, na záver sa našiel dobrovoľník, ktorý ochotne umyl riad.🙂

             

            p. uč. Gabriela Kobelová

          • 𝐆𝐞𝐨𝐆𝐞𝐛𝐫𝐚 𝐧𝐚 𝐦𝐚𝐭𝐞𝐦𝐚𝐭𝐢𝐤𝐞

            GeoGebra je skvelý digitálny nástroj, ktorý pomáha žiakom lepšie pochopiť svet funkcií. Na hodine matematiky si mohli žiaci 9. ročníka sami vykresliť grafy a sledovať, ako sa menia pri zmene čísel v predpise. Program im umožnil dynamicky pohybovať posuvníkmi, čím okamžite videli posun alebo sklon funkcie na obrazovke. Vďaka tejto vizualizácii sa abstraktné učivo stalo názornejším a oveľa jednoduchším na zapamätanie. Používanie GeoGebry tak opäť premenilo klasické vyučovanie na interaktívne objavovanie matematických zákonitostí.

             

            p. učiteľka Mária Galuščáková

          • Š𝐤𝐨𝐥𝐚 𝐯 𝐩𝐫í𝐫𝐨𝐝𝐞 𝐁𝐞𝐳𝐨𝐯𝐞𝐜 𝐈. 𝐭𝐮𝐫𝐧𝐮𝐬

            Škola v prírode nie je len obyčajný výlet mimo školských lavíc. Je to čas plný dobrodružstva, nových priateľstiev, smiechu a nezabudnuteľných zážitkov. Tento rok sme sa vybrali do krásneho horského prostredia, kde na nás čakali usmievaví animátori, ktorí nám pripravovali bohatý program každý deň. Už od začiatku bolo jasné, že nás čaká týždeň plný zážitkov. Veľkým zážitkom v utorok bola 8 kilometrová turistika na hrad Tematín. V stredu nás čakala turistika na Čachtický hrad. Hoci niektoré kopce dali zabrať, odmena v podobe nádherných výhľadov stála za to. Večery patrili zábave a oddychu. Animátori pripravovali diskotéky, vedomostné kvízy, či športové turnaje. Učili žiakov spolupracovať, povzbudzovať sa navzájom a užívať si každý okamih. Najviac sa však žiaci tešili na nočný pochod. V skupinkách sa vydali na cestu tmavým lesom. Ticho lesa, svetlá bateriek a tajomná atmosféra vytvorili neopakovateľný zážitok. Aj keď sa niektorí trochu báli, všetci pochod úspešne zvládli. Škola v prírode nám priniesla množstvo krásnych spomienok, na ktoré budeme dlho spomínať.

          • 𝐒𝐤𝐮𝐩𝐢𝐧𝐨𝐯é 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐲 𝐧𝐚 𝐝𝐞𝐣𝐞𝐩𝐢𝐬𝐞

            Siedmaci na hodine dejepisu pracovali na skupinových projektoch k téme osvietenských panovníkov. V rámci tvorivej aktivity si vymysleli vlastnú krajinu, pomenovali problémy, ktoré v nej nefungujú a navrhli reformy na ich zlepšenie.
            Táto aktivita im pomohla lepšie pochopiť princípy osvietenstva, dobových reforiem, rozvíjať kritické myslenie a spoluprácu v tíme. Zároveň si uvedomili význam spravodlivých zákonov a zodpovedného vládnutia pre fungovanie spoločnosti.

             

            p. učiteľka Ema Filipová

          • 𝐋𝐢𝐠𝐚 𝐤𝐫𝐢𝐭𝐢𝐜𝐤é𝐡𝐨 𝐦𝐲𝐬𝐥𝐞𝐧𝐢𝐚

            Do olympiády kritického myslenia sa naša škola zapojila aj tento rok. Naši žiaci zvládli školské kolo a do krajského kola, ktoré sa konalo 24. marca 2026, postúpilo až 17 žiakov 8. a 9. ročníkov. Tento deň si prostredníctvom online testu preverili svoje argumentačné zručnosti, zručnosti v oblasti mediálnej gramotnosti či umelej inteligencie. Môžeme sa tešiť z výsledkov. Najúspešnejšou žiačkou sa stala Veronika Jakubecová z 9.B, ktorá sa umiestnila na 54. mieste spomedzi všetkých súťažiacich. Medzi sto najúspešnejších žiakov patrí aj Nina Molnárová z 8.A. Úspešnými riešiteľmi sa taktiež stali aj Šimon Paluga 8.B, Ivanna Pupena 8.B a Samuel Mačuha 9.A.Gratulujeme k úspechu!

             

            p. učiteľka Gréta Valková

          • 𝘿𝙞𝙫𝙖𝙙𝙞𝙚𝙡𝙠𝙤 𝙫𝙡𝙠 𝙖 𝙨𝙚𝙙𝙚𝙢 𝙠𝙤𝙯𝙡𝙞𝙖𝙩𝙤𝙠

            Dňa 30. 4. sa na našej škole uskutočnilo divadelné predstavenie pre žiakov 1. stupňa s názvom Vlk a 7 kozliatok. Deti si s veľkým záujmom pozreli známy rozprávkový príbeh, ktorý bol nielen zábavný, ale aj poučný. Pripomenul im, aké dôležité je byť opatrný, dbať na svoju bezpečnosť a neveriť každému, koho nepoznajú. Predstavenie sa žiakom veľmi páčilo a odmenili účinkujúcich veľkým potleskom. Veríme, že si z neho odniesli nielen pekný kultúrny zážitok, ale aj dôležité ponaučenie do bežného života.

            p. učiteľka Ivonka Kissová

      • Kontakty

        • Základná škola Žitavská 1
        • +421 2 4524 1167
          +421 911 356 615
        • Žitavská 1
          821 07 Bratislava - Vrakuňa
          Slovakia
        • IČO: 31780806
        • DIČ: 2020971964
        • Riaditeľka školy: Mgr. Helga Kováčová
        • Tajomníčka školy: Bc. Lucia Gogolová
        • Číslo účtu ZRPŠ: SK92 0900 0000 0000 1146 4038
          Názov účtu: Združ.rodičov Zákl.školy Žitavská 1
        • Školský klub detí do 17:30 hod.
          ŠKD číslo účtu: SK9402000000001633222951
          Názov účtu: Základná škola, Žitavská 1
        • Školská jedáleň: +421 2 4524 2848
          ŠJ číslo účtu: SK9302000000001645959651
          Názov účtu: ŠJ PRI ZS ŽITAVSKÁ 1
        • Správca obsahu: facebook@zszitavska.sk
        • Webmaster: facebook@zszitavska.sk
      • Prihlásenie

    • Staňte sa naším fanúšikom