Bolo 15. marca. Pomaly sa blížila tretia vyučovacia hodina. Skupina žiakov 5.A,B sa pripravovala na zvláštnu hodinu anglického jazyka v multimediálnej učebni.
Prečo? Pretože do školských lavíc si okrem piatakov sadli aj deti z Materskej školy z Kríkovej.Prišli sa pozrieť, ako sa vyučuje vo „veľkej“ škole.
Hodina začala ako obvykle – určený žiak dával krátku rozcvičku svojim spolužiakom. Zhotovenými kartičkami ukazovali správnu odpoveď. Potom sme si zopakovali učivo z minulej hodiny. Preberali sme predložky miesta. Tu prišiel ten moment prekvapenia, keď naša pani učiteľka zapojila do vyučovacieho procesu aj našich malých nových spolužiakov-škôlkarov.
Na magnetickej tabuli boli rozmiestnené obrázky rôznych zvieratiek. Jednotlivo pristúpili k tabuli, vzali si zvieratko, ktoré predtým pomenovali – ako inak – po anglicky a ich úlohou bolo kartičku správne umiestniť na pokyn učiteľky. Napríklad Koník je POD lavicou ... a pod.
Prirodzene, že zadaniam ešte nerozumeli, ale boli sme tu my, ich asistenti, ktorí sme im do uška našepkali kam poputuje dané zvieratko. S akou radosťou a záujmom sa všetci zapojili do tejto časti hodiny!
Ďalšia aktivita bola trochu náročnejšia, ale opäť sa jej zhostili perfektne. Ste zvedaví, čo robili? Písali po anglicky. Poviete si, že je to nemožné! Ale áno, s technikou a s našou pomocou to išlo jedna radosť. Na interaktívnej tabuli sa objavovali postupne obrázky s rôzne umiestnenou futbalovou loptou. Žiak správne prečítal odpoveď a náš milý malý škôlkar postupne na klávesnici na interaktívnej tabuli klikal na jednotlivé písmenká predložiek miesta. To ste mali vidieť ako sa tie malé prstíky snažili a potom ten spokojný úsmev na ich tváričkách, že to dokázali.
Ani sme sa nenazdali a pomaly sa hodina končila. Pani učiteľka nám rozdala odznačiky s logom našej školy, ktoré sme následne pripli našim milým kamarátom na tričká. Tie im mali pripomínať nezabudnuteľné zážitky z hodiny s „velkáčmi“ ako nás nazývajú.
Bola to naozaj výnimočná hodina. Mali sme veľkú zodpovednosť nielen za seba, ale aj za našich spolusediacich. Užívali sme si to plným priehrštím a sme rozhodnutí znovu sa zapojiť do podobných aktivít.
Napokon sme všetkým zatlieskali, poďakovali sa im za účasť na našej hodine.A ako ináč, urobili sme si spoločnú fotku. Pozrite, ako nám to spolu svedčí!
žiaci 5.A,B zo ZŠ Žitavská 1, Bratislava
a pani učiteľka Ing. Helena Sandtnerová