Tento deň sme si okrem iného pripomenuli aj rozhlasovou reláciou, ktorú si pripravili žiaci 8.B triedy: Ema Grnja, Jakub Kobela a René Krajča.
Rozhovor týchto spolužiakov nám priblížil tento deň z hľadiska histórie, vysvetlili nám pôvod tohto sviatku.
Vedeli ste, že OSN stanovila tento deň k výročiu štrajku 40 tisíc newyorských krajčírok v roku 1908? Tie bojovali za zrušenie 10-hodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
8. marca 1908 sa konalo veľké zhromaždenie za volebné právo žien v New Yorku. Tento deň ako Medzinárodný deň žien bol stanovený až po prvej svetovej vojne.
Začali ho sláviť v Amerike, Švajčiarsku, Nemecku aj v Rusku.
A ako to vyzeralo na Slovensku? Prvý sviatok Medzinárodného dňa žien sa konal v roku 1921. O rok neskôr už nadobudol masívny charakter.
Počas druhej svetovej vojny bol zrušený. V roku 1938 sa slávil posledný a po roku 1945 bol znovu obnovený.
Žiaci zdôraznili, že tento sviatok si ženy právom zaslúžia a že každá žena sa určite poteší krásnemu kvietku. A ak ho ozdobíme láskavým slovom a vrúcnym objatím, bude mať skutočne veľkú hodnotu v ich očiach.
Jakub bol dokonca presvedčený, že nemusíme čakať na 8. marec. Môžeme obdarovať ženy nášmu srdcu milé kedykoľvek.
Na záver odzneli tieto slová: Týmto posielame všetkým ženám na našej škole symbolické kvety v podobe srdečných pozdravov, vrúcneho úsmevu a milých spomienok na všetko, čo pre nás s láskou robia.
pani učiteľka Sandtnerová